İlk kez dizel satışı azaldı, benzinli arttı!

Ülkemizde gerek benzin fiyatlarının yüksekliği sebebiyle gerekse de dizel (motorin) yakıtlı araçların sağladıkları tasarruf sebebiyle uzun zamandır dizel araçlar benzinli arçalara oranla daha fazla satılıyor.

Bu durum halen böyle fakat, ilk kez uzun zaman sonra dizel araçların satış oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre azalırken, benzinli araçların satışları arttı.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından derlenen verilere göre; 2018’in Ocak-Eylül döneminde %59,33 olan dizel araç satış pazar payı, 2019’un aynı döneminde %5,81’e düştü.

2018’in Ocak-Eylül döneminde %36,52 oranında olan Benzinli araç satış pazar payı ise 2019’un aynı döneminde %36,65’e yükselerek bir ilkin gerçekleşmesine sebep oldu.

Son aylarda dizel (motorin) yakıtın benzin fiyatlarına oldukça yakın izlemesi, bakım maliyetleri gibi unsurlar göz önüne alındığında vatandaşların tercihinde bazı değişikliklerin olduğu görüldü. Ayrıca son dönemde 5 litre altında yakan yeni nesil benzinli motora sahip araçların da oldukça rağbet gördüğünü söylemek mümkün.