Dünyanın ilk otonom (sürücüsüz) otobüsü yola çıkmaya hazır!

Son yıllarda teknolojik ve katma değerli sanayi üretiminde önemli hamleler gerçekleştiren Singapur, bu kez otomotiv sektörünün geleceğini ilgilendiren otonom yani sürücüsüz araçlarla ilgili önemli bir gelişmeye daha imza attı. Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) ve Volvo Otobüs Birimi, dünyanın ilk otonom otobüsünü yola çıkmaya hazır hale getirdiklerini açıkladı. 12 metrelik elektrikli otobüs modeli otonom altyapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Dünyanın ilk otonom otobüsünün lansmanı, Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) Kara Ulaştırma İdaresi (LTA) ile ortaklığında gerçekleşti. Otonom otobüsün sabit hatlar ve tarifeli hatlarda hizmet vermesi planlanıyor.

Yaklaşık 80 yolcu alabilen ve 36 sandalyeye sahip tek katlı Volvo 7900 elektrikli otobüs, sıfır emisyonlu bir araç olacak. Channel News Asia’da yayınlanan habere göre, eşdeğer büyüklükteki bir dizel otobüsünden yüzde 80 daha az enerji harcayacak.

Yapay zeka (AI) sistemi tarafından yönetilen çok sayıda sensör ve navigasyon kontrolü ile donatılan otonom otobüs, birçok ışık algılama sensörü içerirken, 3D görüntü yakalayan kameralara da sahip.

Bu ışık algılama ve farklı birçok göreve sahip sensörler, 1 cm’ye kadar konum doğruluğu sağlamak için birden fazla veri kaynağı kullanan gelişmiş bir küresel navigasyon uydu sistemine dahil bulunuyor. Bu da otonom otobüsün onlarca km’den 1 cm’ye kadar nesneleri ve insanları algılayabildiğini ortaya koyuyor.