Instagram’dan yeni hamle… Geleceğini ne üzerine kuracak?

Son yılların popüler uygulaması Instagram, her ne kadar geleceği ve akibeti ne olacağı bilinmese de yükseliş trendini sürdürmeye devam ediyor. Ancak Instagram’ı bu yükselişle birlikte bekleyen tehlikeler de giderek artıyor. Acaba Instagram, daha önceki örneklerde olduğu gibi süresini ve popülerliğini doldurunca sessiz sedasız yerini başka bir uygulamaya mı bırakacak? Yoksa başka bir platforma mı evrilecek?

Bu sorunun cevabı henüz belli olmasa da şirket geleceğini ilgilendiren önemli bir adım attı diyebiliriz. Instagram, platformdan ayrılmadan alışveriş yapılmasına izin veren özelliğini duyurdu.

Bu özelliğin duyurulması ile birlikte Instagram e-ticarete ilk adımını attı. Bu özelliğin kullanıma açılması ile Instagram’ın Amazon veya e-bay gibi bir alışveriş platformuna evrilme ya da yeni bir klon oluşturma ihtimalinin de mevcut olduğunu görüyoruz. Bakalım gelişmeler bize neler gösterecek… Instagram’ın bu yeni özelliği ile ilgili sorularınız varsa sizi aşağıdaki videoya ve içeriğe alalım..

Instagram ‘Checkout’ adı verilen uygulama üzerinden alışveriş ve ödeme yapma özelliğini kullanıma sundu.

Söz konusu özelliği kullanabilmek adına ilk check-in işleminde kullanıcıların adını, e-posta adresini, fatura bilgilerini ve teslimat adresini girmesi gerekecek.

Bu adımdan sonra ödeme ve teslimat bilgileri sistemde yer alan kullanıcılar platform üzerinden alışveriş yapabilecek.

Instagram’da söz konusu özellik kullanıma girmeden önce kullanıcılar üçüncü parti bir uygulamaya ya da ilgili markanın web sitesine yönlendiriliyordu. Kısa zaman önce de Zuckerberg, alışverişin şirketin geleceğini temsil ettiğini söylemişti. Hal böyle olunca Instagram popülerliğini alışveriş ile sürdürebilir.

Yeni özellik ile dünyaca ünlü markaların da dahil olduğu sistemde ödemeler artık direkt Instagram’a aktarılabiliyor ve 3. partilere ihtiyaç kalmıyor.