OSD Başkanı Haydar Yenigün: “Faizlere çare bulmamız lazım”

ÖTV ve KDV teşviklerinin 31 Haziran’da kaldırılmasının ardından otomotiv sektöründe sıfır araç satışları bıçak gibi kesildi… Verilere göre; 11 günde sadece 200 araç satıldı. Bu 200 aracın neredeyse tamamına yakını da ÖTV’den muaf araçlar oldu.

Bu rakam 11 günde marka başına yaklaşık 10 araç anlamına geliyor ki bu otomotiv sektörünün uzun yıllardır görmediği, oldukça dip bir rakam. FOX haberin görüş aldığı Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün de sektörün durumu ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu…

Sektörde 6 ayda %45 daralma gerçekleşti

2019 yılının ilk 6 ayında %45 daralan otomotiv sektörünü ihracat ayakta tutuyordu. Yılın ilk 6 ayında Türk otomotiv sektörünün ihracatı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %14 daraldı. Sektörde vardiya azaltma ve işçi çıkarmalar konuşulmaya başlanırken, gelecek senaryoları da korkutmaya başladı…

Oysa sektör, hükümetten teşviklerin uzatılmasına dair yeniden bir haber beklentisi içindeydi… 11 gündür otomotiv sektörünün beklediği teşviğin yeniden uzatılmasına dair haber ise dün itibarıyla da gelmedi.

OSD Başkanı Yenigün: “Uzun vadeli sürerse maalesef küçüleceksiniz”

Konuyla ilgili FOX haberin görüş aldığı Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Dün itibarıyla net bir şekilde anladık ki, hükümetin ÖTV ve KDV teşviğini devam ettirmek veya farklı bir formatta uygulamak gibi bir niyeti yok. Artıramayacağınız bir ihracat tarafı var, azalmış bir iç piyasa var, burada ne yapacaksınız Vardiya kısaltacaksınız. Eğer uzun vadeliyse bu maalesef küçüleceksiniz.” dedi.

(OSD Başkanı Haydar Yenigün’ün konuşmalarını 31:30’dan itibaren görüntüleyebilirsiniz.)

“Faizlere çare bulmak lazım”

Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüketici kredisi faizleri yüksek, bunların düşmesini veya sübvanse edilmesini bekliyorduk. Bu talebimiz pek kabul görmemişti geçtiğimi aylarda. Ama şimdi yeniden bu konuya eğilmek, faizlere bir çare bulmak lazım”