Otomotivde ihracat için tehlike çanları çalıyor! Trajik düşüş…

Türkiye otomotiv pazarında ilk 4 ayda daralmanın geçtimiz yıl ile kıyaslandığında %47,42’ye ulaştığı Ocak – Nisan döneminde, üretim %14,28 , İhracat %12,45, İç Pazar Yerli Satışları %34,54 ve İç Pazarın Üretimi Karşılama Oranı da %23,64 düştü. Daha da önemlisi sektörün sırtını dayadığı USD Bazında Otomobil İhracatı ilk 4 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %14,1 azalarak 3.897.316.766 $ oldu.

Bu resim için metin sağlanmadı

Tüm bu veriler ışığında iç piyasadaki kaybını ihracatla tolere eden otomotiv üreticileri önümüzdeki dönemde neler yapacak, mevcut durumlarını nasıl koruyacak merak konusu olmaya devam edeceğe benziyor.

2017’de neredeyse 1 milyon bandında yükselen iç pazar bugün 400 – 500 bin bandına kadar düştü. Üreticiler iç pazarın 2019 sonunda 350 – 400 bin bandında olacağını öngörüyor. Umalım ki, sırtını ihracata dayayan sektörde vardiya kısmalar, işçi çıkarmalar olmadan bu sorunlar bir an evvel atlatılır…

TOFAŞ, üretimi 3’ten 2 vardiyaya indirmişti

Sektörde üretimi azaltmanın konuşulduğu içinde bulunduğumuz bu dönem bir çok gelişmeye gebe… Daha önceki gün sektörün en büyüklerinden TOFAŞ, üretimi 3 vardiyadan 2 vardiyaya indireceğini açıklamıştı. Ülkemizdeki bir diğer büyük üretici Honda Türkiye ise geçtiğimiz ay Türkiye’deki fabrikasını 2020 itibarıyla kapatacağını ve üretimi durduracağını duyurmuştu.

Otomotiv devleri ihracatla ayakta duruyor

Sektöre bakıldığında şu an ihracatla ayakta kalan Ford Otosan, Oyak Renault ve Mercedes Benz Türk gibi birkaç şirketin ihracat sayesinde zorlaşan piyasa koşullarında durumunu koruduğu görülüyor.