Tek sorun ÖTV ya da kredi faizleri mi? Bakın ne kadar geriledi…

2018’in Ağustos’undan bu yana dövizdeki yükseliş, kredi faizlerindeki artış ve finansmana ulaşmaktaki zorlukla %60 civarı daralan otomotiv sektöründe bir daralma haberi de sigorta şirketlerinden geldi.

EBS Danışmanlık tarafından derlenen verilere göre; son bir yılda satılan tüm araç tiplerine rağmen aracına “Kasko” yaptıran araç sayısı %5,63 azaldı ve bu yıl geçtiğimiz yıla oranla kasko yaptıran araç sayısı 225 bin adet daha azaldı. Kaskolu araç sayısı tüm Türkiye’de 3.7 Milyona geriledi. Bu arada trafikte kayıtlı toplam araç sayısının TUİK’e göre 23 milyon civarında olduğunu da ekleyelim.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

Otomobil+Kamyonet toplam Kasko yaptırmayan/yaptıramayanlar içinde ki payı %78’e tekabül ediyor.

Bunun sebebi sigorta fiyatlarındaki fahiş artış desek, yalan söylemiş olmayız. Zira 2018’den 2019’a Araç başı ortalama Prim miktarı %19,75 artmış.

Bu artış özellikle binek otomobilde zirveye çıkıyor. Otomobil’de %23,90, Kamyonet’te %11,13,Taksi’de %24,63, Motosiklet’te %16,62 kasko primlerinin arttığı görülüyor. Aynı oranda maaşında veya gelirinde artış yaşamayan vatandaş da kasko yaptırmıyor.

Öte yandan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, 7,8 milyon sigortasız aracın 2,9 milyonu yani %37’si, otomobil grubuna ait iken sigortasız araçların %15’ini kamyonetler, %14’ünü ise traktörler oluşturuyor. Sigortasızlığın en yaygın olduğu araç grubu ise kamyonlar; 833 bin kamyondan 522 bini yaniyaklaşık %63’ü sigortasız. Aynı şekilde sigortasızlık oranı otobüslerde %42’lere yakın iken minibüslerde %39.

Vatandaş kaskodan ve sigortadan kısıyor ise sektörün sorunlarının Ötv ve Kredi faizleri ile sınırlı olmadığını da görmek büyük önem taşıyor.