Türk kadınlarının şaşırtıcı internet alışkanlıkları

Ülkemizde internet kullanım alışkanlıklarını ölçen ve birçoğumuzun anketlerinden aşina olduğu kuruluş Gemius, bu kez 8 Mart Kadınlar Günü sebebiyle Türk kadınlarının internet kullanım alışkanlıklarını araştırdı ve sonuçları paylaştı.

Gemius’un “Türk Kadınlarının Dijital Haritası” adıyla yayınladığı rapor şaşırtıcı verilerle karşımıza çıkıyor. Kadınlar en çok hangi online platformlarda vakit geçiriyor, kadınlar hangi siteleri seviyorlar gibi soruları yanıtlarını merak ediyorsanız, sizi aşağıya alalım;

Kadınların internette en çok vakit geçirdiği yerlerin başında sanıldığı gibi online alışveriş siteleri gelmiyor, sosyal ağlar başı çekiyor. Sonrasında ilanlar gelirken alışveriş siteleri kendine 3. sırada yer buluyor.

En büyük gerçek kadın kullanıcı kitlesine Ford ulaştı
Otomotiv sektöründeki markalar arasında en büyük gerçek kadın kullanıcı kitlesine ulaşan marka Ford oldu. Kadın kullanıcı yoğunluk endeksinde ise ilk sıra Nissan’ın olurken, ikinci ve üçüncü de sırasıyla Kia ve Audi oldu. Oyun kategorisinde ise PC’den ziyaret eden aylık ortalama kadın kullanıcı sayısı 2 milyon 265 bin 60 olarak açıklandı. Bu sayı da bankacılık kategorisinin ardından en büyük ortalama kadın kullanıcı kategorisine oyunun ulaştığını gösteriyor.

Giyim kategorisinde kadın kullanıcı yoğunluk endeksine göre sıralamada İpekyol birinci sırada, Stradivarius ikinci sırada ve Mango üçüncü sırada yer aldı. Gerçek ziyaretçi sırasında son sıralarda bulunan The Body Shop ve Clinique, kadın kullanıcı yoğunluk endeksinde ilk iki sıraya otururken üçüncü sıraya da Flormar yerleşti.

En fazla kadın kullanıcı Trendyol’da
Yoğunluk endeksine göre kadın kullanıcıların yoğun olarak bulunduğu uygulamalar sırasıyla, StarTV, Kızlar Soruyor ve puhutv’nin uygulamaları oldu. YouTube ve Netflix’in kadın kullanıcı başına aylık ortalama izlenme süreleri YouTube için 9 saat 11 dk olurken, Netflix için 10 saat 29 dk olarak açıklandı.

Son olarak en fazla kadın internet kullanıcısına ulaşan 5 marka sırasıyla Trendyol, Çiçeksepeti, Google, Shein ve Netflix oldu.