Türkiye’de araç alım gücü olan nüfus yüzde kaç? Şaşırtan istatistik…

TeknoGap Analiz – Yüksek vergiler, TL’nin değerini yitirmesi, döviz kurlarının yüksekliği ve yakıt fiyatlarının artışı… Türkiye’de geçtiğimiz senelerde araç alımlarının arttığı bir trend izlerken ve iç pazar neredeyse 1 milyon seviyesine yaklaşırken, otomotiv firmalarının da iştahını kabartan bir pazardı…

Bugün, küresel otomotiv piyasası için kritik bir metrik olan 1000 kişiye düşen otomobil sayısına baktığımızda; Türkiye’de bu sayı 183 iken, İtalya’da 704, Polonya’da 683, Bulgaristan’da yaklaşık 500. Sadece bu rakamlara bakıldığında dahi Türkiye pazarının ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğu görülebiliyor.

Ancak, madalyonun diğer yüzünde Türk halkının alım gücünün düşmesi, ekonomik sıkıntılarla birlikte otomotiv sektörünü de etkiledi. Bunun en önemli göstergesi ise Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinde Türkiye’nin “Araç almaya mali gücü yetmeyen nüfus oranı” oldu.

Eurostat verilerine göre; Avrupa Birliği ülkelerinde Araç almaya mali gücü yetmeyen nüfus oranı (AB Ortalaması) %7 iken Türkiye’de Araç almaya mali gücü yetmeyen nüfus oranı tam %43,9 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkesi %29,8 ile Romanya ve %20,6 ile Bulgaristan olarak öne çıktı.

Bu resim için metin sağlanmadı

Lüksemburg, Kıbrıs ve Malta ise Araç alım gücü olarak AB ortalamasının bile üstünde yer aldı…